Scandinavia’s biggest fishing travel company

Om GetAway Tours

“Det hele startede med en ganske lille idé. Men den lille idé blev starten på et stort eventyr!…”

For omkring ti år siden, da vi netop havde startet lystfisker magasinet Fiske-feber, kom en af vores faste skribenter hjem fra en succesfuld tur på Nassersøen i Egypten. Fiskeriet havde været fantastisk og total oplevelsen endnu bedre – det var et rigtigt eventyr med masser af smæk for skillingen. Så vi fik den her lille idé: Hvorfor ikke forsøge at lave en læserrejse til Egypten?

Vi annoncerede den første læserrejse det følgende efterår. På ganske kort tid var den fuldt booket, og vi måtte følge op med yderligere to ture den sæson – vores læsere ville tydeligvis gerne på fisketur med os. Og vi ville absolut også gerne på tur med dem. Ikke fordi vi var afhængige af at sælge rejser – vi havde allerede en forretning i magasinudgivelsen og rigeligt at se til – men fordi det gav os stor tilfredstillelse at arrangere disse ture.

Et par sæsoner senere havde vi mere end hundrede kunder i Egypten per sæson, og nye destinationer som British Columbia og Alaska begyndte også at få fat.

Vi er selv entusiastiske lystfiskere, og vi har aldrig forsøgt andet end at give gode og ærlige råd om de destinationer, som vi udbyder. Det, kombineret med fokus på de mindste detaljer og respekt for vores kunders hårdt tjente fritid og penge, var tilsyneladende en rigtig god måde at udbyde fiskerejser på. Hvad der startede som læserrejser, voksede sig nemlig efterhånden større end selve magasinet. Det var dermed på tide at etablere et fuld tids fiskerejsebureau – og derved blev GetAway Tours født.

I dag er vi Skandinaviens største fiskerejsebureau. Vi driver egne fiskecamps på Grønland og er europæisk agent for adskillige andre fiskeoperationer. Derudover arrangerer vi løbende gruppeture til nye og spændende rejsemål.

Det hele startede med en ganske lille idé. Men den lille idé blev starten på et stort eventyr!

Mød GetAway-teamet

Thomas Søbirk

Direktør
thomas@getawaytours.dk

Kim Jørgensen

Salg
kim@getawaytours.dk

Jacob Fardan

Camp & destinations management
jacob@getawaytours.dk

Gabriel Elfström

Salg, Sverige
gabriel@getawaytours.se

Robert Balkow

Salg, Tyskland, Østrig & Schweiz
robert@getawaytours.eu

Geir Sivertzen

Salg, Norge
geir@getawaytours.no

Mikael Sarelin

Salg, Finland
mikey@getawaytours.fi

Omar Gade

Agent, Italien
omar@getawaytours.eu