Scandinavia’s biggest fishing travel company

Om GetAway Tours

”Det hela började med en ganska liten idé. Men den lilla idén blev starten på ett stort äventyr!”

För omkring tio år sedan, då vi precis hade startat sportfisketidningen Fiske-Feber, kom en av våra fasta skribenter hem från en succéfylld tur på Nassersjön i Egypten. Fisket hade varit fantastiskt och helhetsupplevelsen ännu bättre – det var ett riktigt äventyr med massor av valuta för pengarna. Så vi fick den här lilla idén: Varför inte testa att ordna en läsarresa till Egypten?

Vi annonserade den första läsarresan följande höst. På ganska kort tid var den fullbokad, och vi blev tvungna att följa upp med ytterligare två resor den säsongen – våra läsare ville tydligen gärna fiska med oss. Vi ville självklart också gärna fiska med dem. Inte för att vi var beroende av att sälja resor – vi hade redan ett företag att sköta i form av tidningen och massor med arbete – men för att det gav oss en stor tillfredsställelse att arrangera de här resorna.

Ett par säsonger senare hade vi mer än hundra gäster i Egypten, och nya destinationer som British Columbia och Alaska började ta fart.

Vi är själva entusiastiska sportfiskare, och vi har aldrig försökt annat än att ge goda och ärliga råd om de destinationer som vi erbjuder. Det, kombinerat med fokus på de minsta detaljerna och respekt för våra kunders välförtjänta fritid och pengar, var tydligen att bra sätt att sälja fiskeresor på. Vad som startade som läsarresor växte sig nämligen efter hand större än själva tidningen. Därmed var det dags att etablera en fullskalig fiskeresebyrå – och på så vis föddes GetAway Tours.

Idag är vi Skandinaviens största fiskeresebyrå. Vi driver egna fiskecamper på Grönland och vi är europeisk agent för åtskilliga andra fiskeoperationer. Därutöver arrangerar vi löpande gruppresor till nya och spännande resmål.

Det hela började med en ganska liten idé. Men den lilla idén blev starten på ett stort äventyr!

Möt GetAway-teamet

Thomas Søbirk

VD
thomas@getawaytours.dk

Kim Jørgensen

Salg
kim@getawaytours.dk

Jacob Fardan

Camp & destinations management
jacob@getawaytours.dk

Gabriel Elfström

Salg, Sverige
gabriel@getawaytours.se

Robert Balkow

Salg, Tyskland, Østrig & Schweiz
robert@getawaytours.eu

Geir Sivertzen

Salg, Norge
geir@getawaytours.no

Mikael Sarelin

Salg, Finland
mikey@getawaytours.fi

Omar Gade

Agent, Italien
omar@getawaytours.eu